Zastosowanie:
Okna dachowe wmontowywane są w połaci dachowej. Pomiędzy sobą mogą się różnić kształtami, wymiarami oraz sposobami otwierania. W dzisiejszych czasach są nieodłącznym elementem każdego nowo wznoszonego budynku. Okna dachowe często stosuje się również przy adaptacji poddaszy nieużytkowych, przekształcając strychy w nowoczesne oraz funkcjonalne wnętrza. Wykonywane są z drewna lub PCV.
Okna dachowe lub inaczej ‚do poddaszy’, „wpuszczają” od 30 do 50% więcej światła, pod warunkiem, że powierzchnia szyby stanowi co najmniej 10% powierzchni podłogi danego pomieszczenia.
Bardzo istotnym czynnikiem jest liczba okien dachowych i ich umiejscowienie. Przy zamontowaniu kilku mniejszych okien dachowych na przeciwległych połaciach dachu w dowolnym układzie zwiększone zostanie doświetlenie wnętrza o ok. 20%. Dzięki temu uzyskamy również korzystniejszy i przyjemniejszy rozkład światła dziennego, niż w przypadku posiadania tylko jednego okna.
Oferujemy okna dachowe firm Velux, Fakro i Roto. Rozróżniamy wiele typów okien dachowych, w zależności od funkcji, którą mają spełniać dzielimy na:
- okna obrotowe
- okna uchylno-obrotowe
- okna kolankowe
- okna balkonowe
- okna wyłazowe
- okna zespolone
Okna dachowe obrotowe
Okna obrotowe mają oś obrotu w połowie wysokości okna, co zapewnia przewietrzanie oraz doświetlenie pomieszczenia. Otwierane są tylko obrotowo, maksymalnie o kąt 180° – przydatny do mycia zewnętrznej szyby.
Okna dachowe uchylno-obrotowe
Okna uchylno-obrotowe oprócz spełniania funkcji przewietrzania i doświetlenia (w czym są podobne do okien obrotowych) zapewniają też swobodny dostęp do okna i szeroki widok na zewnątrz przez uchylone skrzydło . Otwierane są na dwa sposoby:
- uchylny do 35° – umożliwia swobodne podejście do okna i szeroki widok,
- obrotowy – używany do mycia okna
Okna dachowe kolankowe
Okna dachowe kolankowe to okna montowane w ścianie kolankowej pionowej. Są one połączone z oknem dachowym. Występują w wersji obrotowej otwieranej i nieotwieranej. Wersja otwierana może być wyposażona w blokadę zabezpieczającą okno przed pełnym otwarciem.
Dzięki zastosowaniu okna kolankowego poprawiamy doświetlenie pomieszczenia i zwiększamy pole widzenia przez okno. Okna te montowane są w zespoleniu z innymi oknami dachowymi.
Okno dachowe balkonowe
Okno balkonowe – nowatorskie, duże okno dachowe, w którym otwarte skrzydła tworzą balkon. Górne skrzydło otwierane jest uchylnie do góry, a dolne uchylane do przodu umożliwiając swobodny dostęp do wnęki balkonu.
Okna wyłazowe
Okna wyłazowe otwierane są uchylnie na bok o kąt 90° na prawą lub lewą stronę. Okno wyłazowe jest połączeniem okna dachowego i wyłazu dachowego. Jako wyłaz zapewnia łatwe i bezpieczne wyjście na dach. Funkcje okna spełnia doświetlając wnętrze oraz umożliwiając przewietrzenie pomieszczenia. Przeznaczony jest do pomieszczeń mieszkalnych, ogrzewanych.
Wyłazy dachowe
Wyłazy dachowe umożliwiają szybkie, łatwe i bezpieczne wyjście na dach w celu przeprowadzenia prac kominiarskich, instalacyjnych lub konserwacyjnych. W zależności od rodzaju pomieszczenia na poddaszu (ogrzewane lub nieogrzewane) możemy zamontować odpowiedni typ wyłazu dachowego.
Główną funkcją standardowych wyłazów jest umożliwienie wyjścia na dach. Wyłazy standard doświetlają wnętrze oraz posiadają możliwość uchylenia klapy i przewietrzenia pomieszczenia.
Okna dachowe do zespoleń
Okna dachowe do zespoleń to okna montowane w zespoleniu z innymi oknami będącymi na połaci dachowej.
Okna dachowe obrotowe o podwyższonej osi obrotu
Okna obrotowe o podwyższonej osi obrotu – oś obrotu umieszczona jest powyżej połowy wysokości okna (3/4 wys. okna), przez co nawet wysoka osoba może swobodnie podejść do krawędzi okna. Okno zapewnia bardzo dobre doświetlenie i przewietrzanie oraz szeroki widok. Dolna część skrzydła pełni rolę okna klapowego, a górna stanowi dodatkowe doświetlenie.
Cenniki okien dachowych według producentów